środa, 4 kwietnia 2012

CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI YORKÓW


Spadek poziomu cukru we krwi 
We wczesnym okresie życia nasz szczeniaczek może stać się osowiały, osłabiony i utracić wcześniejszą spontaniczność i energię. Częsta przyczyna takiego zachowania naszego pupila może być spadek poziomu cukru we krwi.
Nie leczone szczenię może tracić świadomość, może dojść u niego do niewydolności krążenia krwi i śmierci. Powodem spadku poziomu cukru we krwi jest nie w pełni sprawna w tym okresie życia trzustka, która nie jest w stanie zapewnić wystarczającego poziomu cukru w organizmie . W początkowym okresie można podawać psu nasycony roztwór glukozy, niekiedy konieczna jest jednak wizyta u lekarza i podanie glukozy w postaci zastrzyku lub kroplówki. Przypadłość ta zwykle mija około 5 miesiąca życia gdyż wtedy trzustka jest na tyle sprawna że nie trzeba jej wspomagać sztucznie.
Zwichnięcie rzepki kolanowej
Zwichnięcie rzepki zdarza się często u ras małych.Rzepka jest tworem kostnym i umieszczona jest w dolnej części kości udowej, w specjalnym wyżłobieniu Jest ona utrzymwana w prawidłowej pozycji za pośrednictwem mięsnia udowego i ścięgna (więzadła rzepki). Podczas każdego ruchu w stawie kolanowym rzepka kolanowa przesuwa się z góry na dół. Jeżeli jednak wyżłobienie w kości udowej jest źle ukształtowane, miesień udowy, rzepka kolanowa i więzadło rzepki nie leża w linii prostej lub sama rzepka jest źle ukształtowana dochodzi wówczas do wysuwania się rzepki na boki. Może dojść do sytuacji że rzepka jest na stałe w nieprawidłowym położeniu. Pies ma bóle podczas biegania, które nie sprawia mu przyjemności. Często dochodzi do kulawizny i wtedy pies często unosi tylna nogę do góry, przeskakuje lub w ogóle nie opiera jej o podłoże. Zaniedbanie tych objawów może doprowadzić do naderwania więzadeł bocznych stawu i zwyrodnień w samym stawie. W takich wypadkach często konieczna jest operacja, która nie zawsze daje oczekiwany rezultat i do tego jest bardzo kosztowna.
Zapalenie spojówek 
Łzawienie z oczu a także ich znaczne zaczerwienienie może świadczyć o zapaleniu spojówek. Oczka pieska należy regularnie przemywac nawet codziennie i aby skutecznie zapobiegać tej sytuacji należy pamiętać aby włosy na głowie nie wpadały i nie drażniły oczu. Należy włosy na głowie skrócic lub wiązać w kitkę. Należy unikac także sytuacji gdzie silny prad powietrza np.: wiatr wieje woczy psa. Długotrwałe i silne zaczerwienienia, wyłesienia w okolicach oczu oraz wszelkiego rodzaju opuchnięcia należy natychmiast skonsultowac z lekarzem
Temperatura 
Temperaturę u psa mierzy się w odbycie. Prawidłowa temperatura u psa wynosi około 38,5 C. Jeżeli temperatura wynosi 39 C, oznacza to że temperatura jest podwyższona ale nie ma powodów do paniki, należy jednak obserwowac pieska i po jakimś czasie ponownie zmierzyć temperaturę. Temperatura powyżej 39,5 C oznacza że pies ma gorączkę i należy udać się do lekarza i zbadać pieska. Bardzo niebezpieczny jest spadek temperatury ciała poniżej 37 C, temperatura poniżej 36 C oznacza hipotermię i ustawanie czynności życiowych pieska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz